
Smoker Craft Phantom 18 X2
Description
Big Water, Any Weather.
The Smoker Craft Phantom 18 X2 is built for serious big-water adventures. With a heavy- gauge hull, wide beam, deep interior, and integrated toe holds, it offers enhanced safety and stability. Add the optional full enclosure to stay comfortable and fish in all kinds of weather.
VPS Performance Hull
Smoker Craft’s Gen 2 VPS hull delivers unmatched acceleration, handling, and ride quality, with performance strakes that boost bow lift and get you on plane faster — even with less horsepower.
Smoker Craft Gen 2 VPS HullSmoker Craft Phantom 18 X2Big Water, Any Weather
The Smoker Craft Phantom is built heavy-duty for challenging conditions.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Phantom 18 X2 |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 150 hp |
| Beam: | 96" |
| Length: | 18'6" |
| Dry Weight: | 2,150 lbs |
| Max Persons: | 6 / 800 lbs |
| Interior Depth: | 33" |
| Transom Height: | 25" |
| Transom Width: | 96" |
| Fuel Capacity: | 32 gal |
| Depth: | 45" |
| Deadrise at Transom: | 15 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.125" |
| Aerated Bow Livewell: | 44 gal |
| Open Port Rod Storage: | 6 Rods 8'0" – 9'0" |
| Open Starboard Rod Storage: | 6 Rods 8'0" – 9'0" |












