
Smoker Craft Pro V Sportsman 1872 TL
Description
Ready for Rugged Adventures.
The Smoker Craft Pro V Sportsman is a rugged fishing boat with console and tiller options, rod and tackle storage, and an open floorplan with 27″ interior depth.
Smoker Craft Adventurer Pro V Sportsman 1872 TMossy Oak Partnership
With Mossy Oak Bottomland and Blades custom paint options, your boat blends effortlessly into marshes, rivers, and ponds—making it easier to build effective blinds and stay concealed during waterfowl season.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Pro V Sportsman 1872 TL |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 90 hp |
| Beam: | 99" |
| Dry Weight: | 1,595 lbs |
| Max Persons: | 6 / 800 lbs |
| Interior Depth: | 27" |
| Transom Height: | 25" |
| Transom Width: | 92" |
| Fuel Capacity: | 33 gal |
| Length: | 18'6" |
| Depth: | 33.5" |
| Deadrise at Transom: | 14 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.125" |
| Bow Livewell: | 44 gal |
| Port Rod Storage: | 8 Rods 8'0" |
| Starboard Rod Storage: | 8 Rods 8'0" |








