
Smoker Craft Pro Lodge 160
Description
Reliability On The Water.
Open floorplan, wide beam, stable platform, and plenty of storage — the Pro Lodge is built to fish. Take a closer look.
Smoker Craft Pro LodgeSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Pro Lodge 160 |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 60 hp |
| Beam: | 82" |
| Dry Weight: | 995 lbs |
| Max Persons: | 6 / 815 lbs |
| Interior Depth: | 24" |
| Transom Height: | 20" |
| Transom Width: | 79" |
| Fuel Capacity: | 12 gal |
| Length: | 16'6" |
| Depth: | 37" |
| Deadrise at Transom: | 10 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.1" |
| Port Rod Storage: | 2 Rods 8'0" |










