
Smoker Craft Avenger 188 HD PRO
Description
Built Tough for Serious Anglers.
The Smoker Craft Avenger 188 HD Pro combines rugged construction with high-performance design. Its VPS Vertex Performance Strake Hull, spacious casting decks, and center rod storage make every fishing trip stable, organized, and ready for action—even in challenging conditions.
Smoker Craft Avenger 188Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Avenger 188 HD PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 150 hp |
| Beam: | 99" |
| Length: | 18'8" |
| Dry Weight: | 2,100 lbs |
| Max Persons: | 7 / 950 lbs |
| Interior Depth: | 28.5" |
| Transom Height: | 25" |
| Transom Width: | 90" |
| Fuel Capacity: | 34 gal |
| Depth: | 40.5" |
| Deadrise at Transom: | 15 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Side Gauge: | 0.125" |
| Bow Livewell: | 15 gal |
| Stern Livewell: | 28 gal |
| Open Port Rod Storage: | 9'0" Rods |
| Open Starboard Rod Storage: | 9'0" Rods |
$40,414













