
Arctic Cat ZR 200
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | ZR 200 |
| Condition | New |
| Engine Type | 200, 4-Stroke |
| Displacement | 192cc |
| Cooling | Air |
| Cylinders | 1 |
| Bore x Stroke | 70 x 50 mm |
| Lubrication | Oil Sump |
| Ignition | CDI |
| Engine Stator Output | 96W @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | BS-25 Carburetor |
| Exhaust | Muffler |
| Fuel Capacity | 2.2 gal |
| Oil System Capacity | 0.6 qt |
| Minimum Octane | 87 |
| Drive Clutch | Arctic 5.25 in Diameter (RPM Sensing) |
| Driven Clutch | Arctic 6.75 in Diameter (Roller Cam) |
| Drive System | Arctic 200 Drive System |
| Brakes | Hydraulic Brake/Disc on Driveshaft |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft |
| Track Drive Sprocket | 5 Tooth, 2.59 Pitch, Exvolute |
| Front Suspension | AWS |
| Ski Shocks | Hydraulic Twin Tube |
| Front Travel | 4.5 in |
| Rear Suspension | Slide-Rail, Adjustable Torsion Spring & Coil-Over Rear Shock |
| Rear Track Shock | Hydraulic Twin Tube |
| Rear Travel | 8.5 in |
| Overall Chassis Length | 84 in |
| Overall Chassis Width | 35-37 in |
| Overall Chassis Height | 36 in |
| Track Type | Cobra |
| Track Width | 10 in |
| Track Length | 93 in |
| Lug | 1.00 in |
| Pitch | 2.59 in |
| Ski Stance | 29.5-31.5 in - Adjustable |
| Ski Type/Width | Youth - 5 in |
| Runner Type | Single Runner |
| Color | Black/ Green |
| Starter | Turnkey Electric Start |
| Handlebars | Straight |
| Lighting | Halogen 1-Bulb |
| Seating | Youth 200 |
| Standard Accessories | Hand Warmers, Tether Switch, Standard Steering, Standard Brake Disc, Youth Front Bumper |
| Windshield | 4 in Low Height |
$5,699










