
Arctic Cat ZR 120
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | ZR 120 |
| Condition | New |
| Engine Type | 120, 4-Stroke |
| Displacement | 123cc |
| Cooling | Air |
| Cylinders | 1 |
| Bore x Stroke | 56 x 50 mm |
| Lubrication | Oil Sump |
| Ignition | CDI |
| Engine Stator Output | 55W @ 3600 RPM |
| Fuel Delivery | B-18 Carburetor |
| Exhaust | Muffler |
| Fuel Capacity | 0.5 gal |
| Oil System Capacity | 0.6 qt |
| Minimum Octane | 87 |
| Drive Clutch | Arctic Centrifugal |
| Brakes | Adjustable Band |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft |
| Track Drive Sprocket | 4 Tooth, 2.59 Pitch, Exvolute |
| Front Suspension | AWS |
| Ski Shocks | Hydraulic Twin Tube |
| Front Travel | 4.5 in |
| Rear Suspension | Slide-Rail, Adjustable Torsion Spring |
| Rear Travel | 4.5 in |
| Overall Chassis Length | 73 in |
| Overall Chassis Width | 35-37 in |
| Overall Chassis Height | 34 in |
| Track Type | Cobra |
| Track Width | 10 in |
| Track Length | 67 in |
| Lug | 0.75 in |
| Pitch | 2.59 in |
| Ski Stance | 30.5 in |
| Ski Type/Width | Youth - 4 in |
| Runner Type | Single Runner |
| Color | Black |
| Starter | Manual |
| Handlebars | Straight |
| Lighting | Halogen 1-Bulb |
| Seating | Youth 120 |
| Standard Accessories | Hand Warmers, Brake Disc, Standard Steering, Safety Flag, Tether Switch, Youth Front Bumper, In-Seat Storage |
| Windshield | 4 in Low Height |
$4,199









