
Arctic Cat Bearcat 400
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | Bearcat 400 |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-stroke |
| Displacement | 397cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 1 |
| Bore x Stroke | 85 x 70 mm |
| Lubrication | Electronic injection |
| Ignition | Digitally Controlled CDI |
| Engine Stator Output | 270W @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injected (EFI) |
| Exhaust | APV with tuned pipe, pipe sensor, manifold and stainless steel muffler |
| Fuel Capacity (gal) | 11.7 |
| Oil System Capacity (quart) | 3.25 |
| Coolant System Capacity (quart) | 5 |
| Minimum Octane | 91 |
| Drive Clutch | CVTech Trailbloc |
| Driven Clutch | CVTech Invance |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Brakes | Stealth Hydraulic Master Cylinder |
| Clutch Calibration (ft.) | 0-5,000 |
| Gearing | 19/50 |
| Chain Pitch | 90 |
| Track Drive Sprocket | 8 tooth, 2.86 pitch, involute |
| Reverse | Push-button Engine |
| Front Suspension | Arctic Mountain Suspension (AMS) |
| Ski Shocks | Hydraulic twin tube |
| Sway Bar | NA |
| Front Travel (in.) | 7.2 |
| Rear Suspension | XTRA-ACTION Rear Suspension with dual shocks & adjustable torsion springs |
| Front Track Shock | Hydraulic twin tube |
| Rear Track Shock | Hydraulic twin tube |
| Rear Travel (in.) | 12.5 |
| Overall Chassis Length (in.) | 128 |
| Overall Chassis Width (in.) | 44-45 |
| Overall Chassis Height (in.) | 51 |
| Track Type | Cobra |
| Track Width (in.) | 15 |
| Track Length (in.) | 146 |
| Lug (in.) | 1.6 |
| Pitch (in.) | 2.86 |
| Ski Stance (in.) | 37.5-38.5 Adjustable |
| Ski Type/Width (in.) | Trail - 6 |
| Runner Type | Single runner |
| Type of Gauge | Standard |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel | Digital |
| Oil | Indicator Light |
| Coolant | Indicator Light |
| Clock | NA |
| Battery Voltage | NA |
| Altimeter | NA |
| Hours | Digital |
| Color | Black |
| Heat Exchanger | Front/Long tunnel |
| Starter | Turnkey Electric Start |
| Handlebars | Hooked w/grab handle |
| Lighting | Halogen 1-bulb |
| Seating | Mountain ES |
| Standard Accessories | Hand & Thumb Warmers, Standard Brake Disc, Rear Rack, Tether Switch |
| Windshield | 15.5" High |
$10,399











