
Arctic Cat Pantera 7000
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | Pantera 7000 |
| Condition | New |
| Engine Type | 7000, 4-Stroke |
| Displacement | 1049cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 3 |
| Bore x Stroke | 82 x 62.2 mm |
| Lubrication | Dry Sump |
| Ignition | Digital Controlled Coil Induction |
| Engine Stator Output | 515W @ 5000 RPM |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injected (EFI) |
| Exhaust | 3-into-1 Stainless Steel Pipe w/ Stainless Steel Muffler |
| Fuel Capacity | 10.7 gal |
| Oil System Capacity | 4.4 qt |
| Coolant System Capacity | 4.8 qt |
| Minimum Octane | 87 |
| Drive Clutch | ADAPT |
| Driven Clutch | ADAPT |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Brakes | Stealth Hydraulic Master Cylinder |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft |
| Gearing | 21/49 |
| Chain Pitch | 90 |
| Track Drive Sprocket | 9 Tooth, 2.86 Pitch, Exvolute |
| Reverse | Push-Button |
| Front Suspension | ARS II |
| Ski Shocks | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Sway Bar | Standard |
| Front Travel | 9.5 in |
| Rear Suspension | SLIDE-ACTION Rear Suspension, Coupling Blocks, Torque-Sensing Link Rear Arm, Adjustable Torsion Springs & Fiberglass Overload Springs |
| Front Track Shock | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Rear Track Shock | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Rear Travel | 13.5 in |
| Overall Chassis Length | 129 in |
| Overall Chassis Width | 48-49 in |
| Overall Chassis Height | 51 in |
| Track Type | Ripsaw |
| Track Width | 15 in |
| Track Length | 146 in |
| Lug | 1.25 in |
| Pitch | 2.86 in |
| Ski Stance | 42-43 in - Adjustable |
| Ski Type/Width | ProTour - 6 in |
| Runner Type | Twin Split |
| Type of Gauge | Deluxe Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel | Digital |
| Oil | Indicator Light |
| Coolant | Digital/Indicator Light |
| Clock | Digital |
| Battery Voltage | Digital |
| Altimeter | Digital |
| Hours | Digital |
| Color | Black |
| Heat Exchanger | Front |
| Starter | Turnkey Electric Start |
| Handlebars | Hooked |
| Lighting | LED w/ Accent Light |
| Seating | Touring |
| Standard Accessories | 12V Outlet, Adjustable Backrest, Sport Front Bumper, Hand & Thumb Warmers, Radiator, Heated Seats, Brake Disc, Mirrors, Passenger Hand Warmers, Passenger Footrests, Passenger Seat, Passenger Wind Deflectors, Tether Switch, Visor Plug-Ins, 16.4L Rear Storage Compartment |
| Windshield | 14 in Mid-Height |
$20,099










