
Arctic Cat HCX 858
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | HCX 858 |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Displacement | 858cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 2 |
| Bore x Stroke | 85 x 75.6 mm |
| Lubrication | Electronic Injection |
| Ignition | Digitally Controlled CDI |
| Engine Stator Output | 270W @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | Next Generation C-Tec2 |
| Exhaust | APV IV w/ Full Stainless Steel Exhaust & EGT Sensors |
| Fuel Capacity | 10.4 gal |
| Oil System Capacity | 3.0 qt |
| Coolant System Capacity | 5.4 qt |
| Minimum Octane | 91 |
| Drive Clutch | ADAPT |
| Driven Clutch | ADAPT |
| Drive System | AC M Belt Drive |
| Brakes | Stealth 88 Hydraulic Master Cylinder |
| Clutch Calibration | 6,000-8,000 ft |
| Gearing | 24/63 |
| Chain Pitch | Belt |
| Track Drive Sprocket | 9 Tooth, 2.86 Pitch, Exvolute |
| Reverse | Push-Button Engine |
| Front Suspension | AWS 36 |
| Ski Shocks | Fox 1.5 Zero QS3-QSR LW |
| Front Travel | 7.6 in |
| Rear Suspension | HCX Rear Suspension |
| Front Track Shock | Fox 1.5 Zero QS3 LW |
| Rear Track Shock | Fox 1.5 QSL-QSR LW |
| Rear Travel | 13.5 in |
| Overall Chassis Length | 122 in |
| Overall Chassis Width | 42-44 in |
| Overall Chassis Height | 50 in |
| Track Type | PowerClaw |
| Track Width | 15 in |
| Track Length | 146 in |
| Lug | 2.60 in |
| Pitch | 2.86 in |
| Ski Stance | 35-37 in - Adjustable |
| Ski Type/Width | G2 ProClimb - 7 in |
| Runner Type | Single Runner w/ Carbide |
| Type of Gauge | Sport |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel | Digital |
| Oil | LCD Icon |
| Coolant | Digital Bar Graph |
| Hours | Digital |
| Color | Green/Race, Black |
| Heat Exchanger | Front/Long Tunnel |
| Starter | Manual |
| Handlebars | Hooked w/ Grab Handle |
| Lighting | LED |
| Seating | Mountain |
| Standard Accessories | 12V Outlet, Sport Front Bumper, Integrated Goggle Holder, ATACH Mounting, Hand & Thumb Warmers, Ice Scratchers, Lightweight Mountain Brake Disc, Laydown Steering, Tether Switch, Visor Plug-In |
$17,999








