
Arctic Cat M 400 ALPHA ONE
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | M 400 ALPHA ONE |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Displacement | 397cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 1 |
| Bore x Stroke | 85 x 70 mm |
| Lubrication | Electronic Injection |
| Ignition | Digitally Controlled CDI |
| Engine Stator Output | 270W @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injected (EFI) |
| Exhaust | APV with tuned pipe, pipe sensor, manifold and stainless steel muffler |
| Fuel Capacity | 10.4 gal |
| Oil System Capacity | 3.25 qt |
| Coolant System Capacity | 5.0 qt |
| Minimum Octane | 91 |
| Drive Clutch | CVTech Trailbloc |
| Driven Clutch | CVTech Invance |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Brakes | Stealth Hydraulic Master Cylinder |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft |
| Gearing | 19/50 |
| Chain Pitch | 90 |
| Track Drive Sprocket | 7 Tooth, 2.86 Pitch, Involute |
| Reverse | Push-button Engine |
| Front Suspension | Arctic Mountain Suspension (AMS) |
| Ski Shocks | Hydraulic Twin Tube |
| Sway Bar | NA |
| Front Travel | 8.3 in |
| Rear Suspension | ALPHA-ONE Rear Suspension |
| Front Track Shock | Hydraulic Twin Tube |
| Rear Track Shock | Hydraulic Twin Tube |
| Rear Travel | 14.75 in |
| Overall Chassis Length | 128 in |
| Overall Chassis Width | 42.5-44.5 in |
| Overall Chassis Height | 48 in |
| Track Type | Challenger |
| Track Width | 15 in |
| Track Length | 146 in |
| Lug | 2.00 in |
| Pitch | 2.86 in |
| Ski Stance | 35.5-37.5 in - Adjustable |
| Ski Type/Width | G2 ProClimb - 7 in |
| Runner Type | Single Runner |
| Type of Gauge | Standard |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel | Digital |
| Oil | Indicator Light |
| Coolant | Indicator Light |
| Clock | NA |
| Battery Voltage | NA |
| Altimeter | NA |
| Hours | Digital |
| Color | Black |
| Heat Exchanger | Front/Long tunnel |
| Starter | Turnkey Electric Start |
| Handlebars | Hooked w/grab handle |
| Lighting | Halogen 1-Bulb |
| Seating | Lightweight Mountain |
| Standard Accessories | Hand & Thumb Warmers, Standard Brake Disc, Standard Steering, Tether Switch |
| Windshield | 4" Low |
$9,999









