
Arctic Cat M 600 Sno Pro ALPHA ONE
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | M 600 Sno Pro ALPHA ONE |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Displacement | 599cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 2 |
| Bore x Stroke | 73.8 x 70 mm |
| Lubrication | Electronic Injection |
| Ignition | Digitally Controlled CDI |
| Engine Stator Output | 270W @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | Dual Stage Injection |
| Exhaust | APV with tuned pipe, pipe sensor and stainless steel manifold and muffler |
| Fuel Capacity | 10.4 gal |
| Oil System Capacity | 3.0 qt |
| Coolant System Capacity | 4.2 qt |
| Minimum Octane | 91 |
| Drive Clutch | ADAPT |
| Driven Clutch | ADAPT |
| Drive System | AC M Belt Drive |
| Brakes | Stealth 88 Hydraulic Master Cylinder |
| Clutch Calibration | 6,000-8,000 ft |
| Gearing | 24/63 or 22/64 |
| Chain Pitch | Belt |
| Track Drive Sprocket | 9 tooth, 2.86 pitch, exvolute |
| Reverse | Push-button Engine |
| Front Suspension | AWS 36 |
| Ski Shocks | AC5S |
| Sway Bar | NA |
| Front Travel | 7.6 in |
| Rear Suspension | ALPHA-ONE Rear Suspension |
| Front Track Shock | AC5S |
| Rear Track Shock | AC5S |
| Rear Travel | 13.5 in or 14.5 in |
| Overall Chassis Length | 122 in or 126.5 in |
| Overall Chassis Width | 42-44 in |
| Overall Chassis Height | 50 in |
| Track Type | PowerClaw |
| Track Width | 15 in |
| Track Length | 146 in or 154 in |
| Lug | 2.60 in |
| Pitch | 2.86 in |
| Ski Stance | 35-37 in - Adjustable |
| Ski Type/Width | G2 ProClimb -7 |
| Runner Type | Single runner w/ carbide |
| Type of Gauge | Sport |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel | Digital |
| Oil | LCD Icon |
| Coolant | Digital Bar Graph |
| Clock | NA |
| Battery Voltage | NA |
| Altimeter | NA |
| Hours | Digital |
| Color | Black |
| Heat Exchanger | Front/Short tunnel |
| Starter | Push-Button Electric Start |
| Handlebars | Hooked w/grab handle |
| Lighting | LED |
| Seating | Mountain |
| Standard Accessories | 12V Outlet, Sport Front Bumper, Integrated Goggle Holder, ATACH Mounting, Hand & Thumb Warmers, Ice Scratchers, Lightweight Mountain Brake Disc, Vertical Steering, Tether Switch, Visor Plug-In |
| Windshield | NA |
$16,099









