
Arctic Cat ZR 7000
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | ZR 7000 |
| Condition | New |
| Engine Type | 7000, 4-Stroke |
| Displacement | 1049cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 3 |
| Bore x Stroke | 82 x 62.2 mm |
| Lubrication | Dry Sump |
| Ignition | Digital Controlled Coil Induction |
| Engine Stator Output | 515W @ 5000 RPM |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injected (EFI) |
| Exhaust | 3-Into-1 Stainless Steel Pipe w/ Stainless Steel Muffler |
| Fuel Capacity | 9.9 gal |
| Oil System Capacity | 4.4 qt |
| Coolant System Capacity | 4.8 qt |
| Minimum Octane | 87 |
| Drive Clutch | ADAPT |
| Driven Clutch | ADAPT |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Brakes | Stealth Hydraulic Master Cylinder |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft |
| Gearing | 21/49 |
| Chain Pitch | 90 |
| Track Drive Sprocket | 9 Tooth, 2.86 Pitch, Exvolute |
| Reverse | Push-Button |
| Front Suspension | ARS II |
| Ski Shocks | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Sway Bar | Standard |
| Front Travel | 9 in |
| Rear Suspension | SLIDE-ACTION w/ 3 Wheel Rear Axle Assembly, Coupling Blocks, Torque-Sensing Link Rear Arm & Adjustable Torsion Springs |
| Front Track Shock | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Rear Track Shock | Arctic Cat IFP 2.0 |
| Rear Travel | 13.5 in |
| Overall Chassis Length | 125 in |
| Overall Chassis Width | 48-49 in |
| Overall Chassis Height | 52 in |
| Track Type | Ripsaw II |
| Track Width | 15 in |
| Track Length | 137 in |
| Lug | 1.25 in |
| Pitch | 2.86 in |
| Ski Stance | 42-43 in - Adjustable |
| Ski Type/Width | Trail - 6 in |
| Runner Type | Twin Split |
| Type of Gauge | Deluxe Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel | Digital |
| Oil | Indicator Light |
| Coolant | Digital/Indicator Light |
| Clock | Digital |
| Battery Voltage | Digital |
| Altimeter | Digital |
| Hours | Digital |
| Color | Black/Green |
| Heat Exchanger | Front |
| Starter | Turnkey Electric Start |
| Handlebars | Hooked |
| Lighting | LED w/ Accent Light |
| Seating | Trail 4s |
| Standard Accessories | 12V Outlet, Sport Front Bumper, Goggle Holder, Heated Driver Seat, Hand & Thumb Warmers, Radiator, Standard Brake Disc, Standard Steering, Rear Tunnel Bag, Tether Switch, Tunnel Flare, Visor Plug-In |
| Windshield | 11 in Mid-Height |
$16,999







