
Arctic Cat Jag 400
Specifications
| Manufacturer | Arctic Cat |
| Model | Jag 400 |
| Condition | New |
| Engine Type | 400, 2-Stroke |
| Displacement | 397cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 1 |
| Bore x Stroke | 85 x 70 mm |
| Lubrication | Electronic Injection |
| Ignition | Digitally Controlled CDI |
| Engine Stator Output | 270W @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injected (EFI) |
| Exhaust | APV with Tuned Pipe, Pipe Sensor, Manifold & Stainless Steel Muffler |
| Fuel Capacity | 11.7 gal |
| Oil System Capacity | 3.25 qt |
| Coolant System Capacity | 4.6 qt |
| Minimum Octane | 91 |
| Drive Clutch | CVTech Trailbloc |
| Driven Clutch | CVTech Invance |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Brakes | Stealth Hydraulic Master Cylinder |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft |
| Gearing | 19/50 |
| Chain Pitch | 90 |
| Track Drive Sprocket | 9 tooth, 2.52 pitch, involute |
| Reverse | Push-Button Engine |
| Front Suspension | Arctic Mountain Suspension (AMS) |
| Ski Shocks | Hydraulic Twin Tube |
| Sway Bar | Standard |
| Front Travel | 7.2 in |
| Rear Suspension | Slide-rail, dual shock and adjustable torsion springs |
| Front Track Shock | Hydraulic Twin Tube |
| Rear Track Shock | Hydraulic Twin Tube |
| Rear Travel | 10.7 |
| Overall Chassis Length | 115 in |
| Overall Chassis Width | 44-45 in |
| Overall Chassis Height | 51 in |
| Track Type | Hacksaw |
| Track Width | 14 in |
| Track Length | 121 in |
| Lug | 1.00 in |
| Pitch | 2.52 in |
| Ski Stance | 37.5-38.5 in - Adjustable |
| Ski Type/Width | Trail - 6 in |
| Runner Type | Single runner w/ carbide |
| Type of Gauge | Standard |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel | Digital |
| Oil | Indicator Light |
| Coolant | Indicator Light |
| Hours | Digital |
| Color | Black |
| Heat Exchanger | Front Long Tunnel |
| Starter | Turnkey Electric Start |
| Handlebars | Hooked |
| Lighting | Halogen 1-Bulb |
| Seating | Mid-Size |
| Standard Accessories | Hand & Thumb Warmers, Standard Brake Disc, Standard Steering, Tether Switch |
| Windshield | 15.5 in High |
$9,499










