
2025 Yamaha F4SMHA
Description
Color Options
Pricing
Engine
Drive Line
Steering
Specifications
| Manufacturer | Yamaha |
| Model | F4SMHA |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 1031940 |
| Usage | 0 Hours |
| Primary Color | YAMAHA |
| VIN | 6ECS1031940 |
| Condition state | Excellent |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Bore x Stroke | Bore: 2.44 in. (62 mm); Stroke: 1.81 in. (46 mm) |
| Displacement | 139 cc; 8.5 ci |
| Starting | Pull |
| Trim Method | Manual |
| Propshaft Horsepower | 4 bhp; 3 kW |
| Fuel Induction | Carburetor |
| Alternator | 6 |
| Cooling | Water (Open Loop) |
| Steering | Tiller |
| Warranty | 36 |
| Yamaha Gray Exterior Color | +$0 |
| Warranty (Months) | 36 |
| Cylinders | 1 |
| Horsepower | 4 bhp; 3 kW |
| Full Throttle RPM Range Low | 4000 |
| Full Throttle RPM Range High | 5000 |
| Bore | 62 mm; 2.44 in |
| Stroke | 46 mm; 1.81 in |
| Shaft Length Min (in) | 15 |
| Shaft Length Max (in) | 15 |
| Starter | Pull |
| Alternator Amps | 6 |
| Fuel Type | Gas |
| Carburetion Type | Carburetor |
| Counter Rotating Capable | No |
| Trim System | Standard |
| Trim System Type | Manual |
| Outboard Steering Control | Tiller |
$1,569
